Neodkladajte sa na druhú koľaj...Urobte najodvážnejší krok dnes.

Napíšte alebo zavolajte 0911 442 642

4.5 1 1 1 1 1 Hodnotenie 4.50 (74 hlasov)
Panická porucha / agorafóbia - 4.5 z 5 spolu: 74 hlasov

 

agorafobiaTrápia vás Vaše pocity? Opakujú sa u vás intenzívne pocity strachu alebo obáv, ktoré vo vás vyvolávajú obavu, že ste chorý, umierate alebo strácate zdravý rozum? Keď vás tieto nepríjemné udalosti napadnú, máte pocit, že vaše srdce ide vyletieť z hrude? Trpíte závratmi, slabosťou, chvejete sa, ťažko dýchate a bojíte sa smrti? Zdá sa vám, akoby tieto pocity strachu prišli ako blesk z jasného neba práve vtedy, keď doma oddychujete? Ste stále v strehu a čakáte, že sa znovu objavia? Venujete veľkú pozornosť telesným funkciám, ako je dýchanie, alebo pulz a akákoľvek drobná zmena vyvolá pocity strachu? Ovplyvňuje strach z týchto pocitov váš každodenný život?

Vyhýbate sa aktivitám, ktoré tieto pocity vyvolávajú ako napr. pitie kávy? Keď idete do auta, alebo do preplneného obchodu, bojíte sa, že sa tieto pocity znova objavia, rozmýšľate, ako sa môžete zachrániť, alebo ako sa môžete tomu vyhnúť? Bojíte sa zostávať doma sami?

Možno sú tieto obavy tak hrozné, že sa pokúšate vyhnúť šoférovaniu, preplneným obchodom, alebo situáciám, kde sa cítite uväznený, alebo kde je ťažko dostupná pomoc a nakoniec myslíte, že tieto hrozné pocity vám spôsobia smrť, mdloby, kolaps, zbláznenie alebo zahanbenie? Vystihuje vás to?

Ak áno, je celkom možné, že trpíte panickou poruchou spojenou s agorafóbiou. Ak tieto problémy pretrvávajú dlhší čas a významne obmedzujú kvalitu Vašeho života, je najvyšší čas vyhľadať psychologickú pomoc. Príbehy (mená a podstatné údaje sú zmenené, kvôli zachovaniu anonymity klientov)

Štefan,  35 rokov

Trpel závratmi, neostrým videním, búšením srdca a stratou koncentrácie. Prvýkrát sa to objavilo v práci, v prítomnosti kolegov. Začal mať pocity slabosti, nevoľnosť a závraty. Myslel si, že ide omdlieť a požiadal kolegu, aby zavolal doktora. Zdalo sa mu, že by mohol dostať srdcový záchvat, pretože jeho otec na niečo podobné nedávno umrel.

Okrem toho Štefan musel v práci zvládnuť značný stres. Niekoľko mesiacov predtým, ako sa mu to prihodilo, bol Štefan často nervózny, jeho písmo bolo roztrasené, hoci nikdy predtým niečo také nemal. Po telesnom vyšetrení mu jeho doktor povedal, že to bolo spôsobené stresom a odporučil ho do našej ambulancie.

V čase, keď prišiel k nám sa jeho panika objavovala prevažne v práci, keď šoféroval, v reštauráciách a doma. Záchvaty prichádzali neočakávane, zvlášť vtedy, keď spal. Aj v čase, keď záchvat paniky nemal, cítil Štefan skoro stále napätie a úzkosť. Ako hlavné príznaky udával pocity napätia, nepokoj, neschopnosť uvoľniť sa, spať a sústrediť sa, zvieranie svalov, pocity tlaku na hrudi a stratu sebadôvery.

Po treťom záchvate paniky sa Štefan vždy, keď to bolo možné, snažil vyhnúť tomu, aby bol sám. Obával sa, že by mohol byť v reálnom nebezpečenstve, ak sa záchvat vyskytne. Vyhýbal sa obchodom, supermarketom, zástupom ľudí, divadlám, čakaniu v radoch, kde mal pocit, že je v pasci alebo sa bál zahanbenia, ak by spanikáril. Keď mal záchvat, snažil sa z toho miesta uniknúť alebo požiadal o pomoc. Kdekoľvek išiel, tak so sebou bral Bibliu alebo žuvačku či cigarety, po ktorých sa cítil lepšie a ktoré mu to pomohli lepšie prekonať.

Zuzana, 24 rokov

Trpela opakovanými závratmi, sťaženým dýchaním, búšením srdca, bolesťami na hrudníku, zahmleným videním, mala pocit hrče v krku a pocit neskutočna. Bála sa, že dostane infarkt, alebo že stratí nad sebou kontrolu. Tento problém začal asi pre dvomi rokmi, keď po prvýkrát skúsila marihuanu. Keď na jednej párty fajčila marihuanu, začala cítiť závrat a mala pocit nereálnosti.

Keďže nikdy predtým nemala tieto pocity, myslela si, že je veľmi chorá a bála sa, že sa prestane kontrolovať. Spýtala sa priateľky, kde je núdzový východ. Lekári urobili niekoľko testov a zistili, že Zuzanine príznaky boli spôsobené úzkosťou a zrýchleným dýchaním. Zuzana potom už nikdy neprišla do styku s marihuanou ani inými drogami.

Je pravdou, že začala byť nervózna po inej chemickej substancii, i pri tých, čo mala predpísané na alergiu i na nádchu. Zuzana išla odvtedy dvakrát na pohotovosť, v oboch prípadoch pre záchvaty paniky. Záchvaty mali v priebehu rokov rôznu intenzitu a frekvenciu. Raz sa stalo, že nemala tri mesiace žiaden záchvat. Avšak stále sa bála, že dostane ďalší záchvat paniky. Cítila sa nepríjemne v situáciách, v ktorých myslela, že môže dostať záchvat, ale v súčasnosti sa vyhýbala len málo miestam. Užívala alprazolam (Xanax) aby svoju paniku zvládla.

Panický záchvat a jeho typické prejavy

 • Problémy s dýchaním
 • Potenie
 • Bolesti alebo ťažoba na hrudníku
 • Nedostatočná stabilita, závrate alebo pocity na omdletie
 • Pocity, že svet je zvláštny alebo neskutočný
 • Vnútorné napätie, alebo trasenie
 • Mravenčenie, alebo šteklenie v končatinách
 • Pocity na zvracanie, alebo žalúdočná nervozita
 • Palpitácie (výraznejšie búšenie srdca) alebo zrýchlená činnosť srdca
 • Pocity dusenia, alebo nemožnosť prehĺtať, hrča v hrdle
 • Návaly tepla, alebo chladu
 • Strach so smrti
 • Strach zo zbláznenia, alebo straty kontroly

 

Situácie ktorých sa ľudia boja (typické pre agorafóbiu)

 • Šoférovanie
 • Verejná doprava - metrá, autobusy, lietadlá, taxíky
 • Čakanie v radoch
 • Zástupy ľudí
 • Obchody
 • Reštaurácie
 • Divadlá
 • Ísť ďaleko od domu
 • Dlhé prechádzky
 • Široké, otvorené priestranstvá
 • Pobyt v uzavretých priestoroch
 • Lode
 • Zostať sám doma
 • Veľké posluchárne
 • Výťahy
 • Pohyblivé schody

 

To však neznamená, že všetky telesné príznaky vyskytujúce sa pri panických záchvatoch úplne vysvetľujú záchvaty. Niektoré telesné problémy sa môžu vyskytnúť v tom istom čase ako záchvat paniky a môžu dokonca prispievať k pravdepodobnosti jeho vzniku, ale nezodpovedajú úplne za intenzitu záchvatu. Odporúčame našim klientom, ktorý neboli v poslednom roku telesne vyšetrení, aby sa dali kompletne vyšetriť za účelom vylúčenia možných telesných príčin príznakov úzkosti a zistenia ostatných telesných faktorov, ktoré môžu prispievať k vzniku paniky a úzkosti (kardiologické vyšetrenie, neurologické vyšetrenie, endokrinologické vyšetrenie – doporučenie urobí všeobecný lekár).

Liečba panickej poruchy

Ak celú svoju pozornosť zameráte na svoj strach, stanete sa väzňom vlastnej mysle.

Marekov príbeh

Vina sprevádzala Mareka neustále. Ak mu na um prišli “zlé” myšlienky – obvykle rúhačského alebo sexuálneho charakteru, modlil sa. Ale modlitba musela byť presná, povedaná ... (viac)

Máriin príbeh

Mária sa začala nutkavo obávať vírusovej nákazy v čase, keď sa jej najstarší syn nakazil život ohrozujúcim ...(viac)

Zuzana, 24 rokov

Trpela opakovanými závratmi, sťaženým dýchaním, búšením srdca, bolesťami na hrudníku, zahmleným videním, mala pocit hrče v krku a pocit neskutočna. Bála sa ... (viac)

Róbertov príbeh

Aj Róbert mal problém, s kontrolovaním, avšak väčšina jeho kontrolovania súvisela so šoférovaním. Raz podvečer, keď šoféroval, uvidel v strede vozovky muža. Prešiel okolo neho a... (viac)

Príbeh Denisy

Aj keď si Denisa nevedela ani len vybaviť obdobie v jej živote, v ktorom by nadmerne všetko nekontrolovala, neobťažovalo ju toto jej správanie, kým sa nedostala na vysokú...(viac)

Štefan, 35 rokov

Trpel závratmi, neostrým videním, búšením srdca a stratou koncentrácie. Prvýkrát sa to objavilo v práci, v prítomnosti kolegov. Začal mať pocity slabosti, nevoľnosť a závraty. Myslel si, ... (viac)

 

Príbeh Katky: “Čo ak?”

Moje ťažkosti s OCD sa začali obavou, že som pri odchode z domu nezamkla dvere. Po istom čase moja potreba skontrolovať ... (viac)