Neodkladajte sa na druhú koľaj...Urobte najodvážnejší krok dnes.

Napíšte alebo zavolajte 0911 442 642

4.72 1 1 1 1 1 Hodnotenie 4.72 (50 hlasov)
Žiarlivosť - 4.7 z 5 spolu: 50 hlasov

 

ziarlivost

Nie sme nikdy takí žiarliví ako vtedy, keď začneme chladnúť v láske. Potom už nedôverujeme milovanej osobe, pretože pochmúrne cítime, ako málo možno dôverovať nám samým. Franz Grillparzer

Pre niekoho známa, pre iného neznáma. Môže mať rozsah od strachu z opustenia až po agresiu a ponižovanie. Dotýka sa rovnako mužov ako žien. Obvykle začína už na začiatku vzťahu a postupne sa stupňuje.

Ak je žiarlivosť príliš veľká, do vzťahov prináša skôr bolesť a utrpenie než lásku. Liečba a pomoc pre ľudí trpiacich nadmiernou žiarlivosťou je možná.

 

Podhubím pre vznik žiarlivosti je pocit menejcennosti, ktorý mohol v minulosti vzniknúť rôznym spôsobom. Či už v detstve, alebo neskôr dochádza postupne k tomu, že žiarlivý partner pochybuje o láske partnera.

Keďže nízke sebavedomie žiarlivého partnera mu nedovoľuje, aby sa mal rád sám, nedokáže si predstaviť, ako by niekto mohol s ním vydržať. Strach z opustenia a nízke sebavedomie postupne vedie k tomu, že podobne ako pri závislostiach, sa človek stáva závislým na svojom partnerovi a jeho uisťovaní o tom, že ho neopustí, že nikoho nemá, a podobne.

Čím viac je žiarlivý partner uisťovaný a čím viac sa mu ustupuje tým viac sa jeho žiarlivosť rozrastá. Pokračujúca žiarlivosť môže postupne viesť k obmedzovaniu druhého a prípadne až jeho ponižovaniu. Vlastná hodnota je udržaná tým, že ponižovaný partner je citovo manipulovaný do pozície, z ktorej sa dokáže len ťažko vymaniť.

Existuje pomoc? Odpoveď znie áno.

Čím skôr sa podarí vo vzťahu identifikovať žiarlivosť a jej ničivý dosah na vzťah, tým lepšie. Predpokladom zvládnutia žiarlivosti je ochota žiarlivého partnera o tejto téme hovoriť. Pomôcť k tomu, aby s Vami zašiel ku odborníkovi môže fakt, že prídete spoločne a že o tejto téme budete s ním hovoriť s rešpektom a úctou.

Ak sa Vás, alebo Vášho partnera téma žiarlivosti týka, neváhajte a čím skôr s ním začnite na túto tému hovoriť. Ak váhate či a ako začať, neváhajte a príďte sa nezáväzne o tejto téme porozprávať.

parova terapia psycholog

Nečakajte na koniec búrky, naučte sa tancovať v daždi...

parova terapia

Pre šťastie v živote sú dôležité tri základné esencie: niečo robiť, niečo milovať a v niečo veriť.

zivotna kriza

Každá rana zanechá jazvu a každá jazva rozpráva príbeh. Príbeh o tom, že som prežil/a. Craig Scott

zlomene srdce

Ak Vám niekto zlomil srdce, nechajte slzami naplniť rieku, postavte cez ňu most a choďte ďalej..

terapia par

Žiarlivosť je drak, ktorý popraví lásku pod zámienkou, že ju udržiava nažive. Havelock Ellis