Neodkladajte sa na druhú koľaj...Urobte najodvážnejší krok dnes.

Napíšte alebo zavolajte 0911 442 642

4.70212765957 1 1 1 1 1 Hodnotenie 4.70 (47 hlasov)
Žiarlivosť - 4.7 z 5 spolu: 47 hlasov

 

ziarlivost

Nie sme nikdy takí žiarliví ako vtedy, keď začneme chladnúť v láske. Potom už nedôverujeme milovanej osobe, pretože pochmúrne cítime, ako málo možno dôverovať nám samým. Franz Grillparzer

Pre niekoho známa, pre iného neznáma. Môže mať rozsah od strachu z opustenia až po agresiu a ponižovanie. Dotýka sa rovnako mužov ako žien. Obvykle začína už na začiatku vzťahu a postupne sa stupňuje.

Ak je žiarlivosť príliš veľká, do vzťahov prináša skôr bolesť a utrpenie než lásku. Liečba a pomoc pre ľudí trpiacich nadmiernou žiarlivosťou je možná.

 

Podhubím pre vznik žiarlivosti je pocit menejcennosti, ktorý mohol v minulosti vzniknúť rôznym spôsobom. Či už v detstve, alebo neskôr dochádza postupne k tomu, že žiarlivý partner pochybuje o láske partnera.

Keďže nízke sebavedomie žiarlivého partnera mu nedovoľuje, aby sa mal rád sám, nedokáže si predstaviť, ako by niekto mohol s ním vydržať. Strach z opustenia a nízke sebavedomie postupne vedie k tomu, že podobne ako pri závislostiach, sa človek stáva závislým na svojom partnerovi a jeho uisťovaní o tom, že ho neopustí, že nikoho nemá, a podobne.

Čím viac je žiarlivý partner uisťovaný a čím viac sa mu ustupuje tým viac sa jeho žiarlivosť rozrastá. Pokračujúca žiarlivosť môže postupne viesť k obmedzovaniu druhého a prípadne až jeho ponižovaniu. Vlastná hodnota je udržaná tým, že ponižovaný partner je citovo manipulovaný do pozície, z ktorej sa dokáže len ťažko vymaniť.

Existuje pomoc? Odpoveď znie áno.

Čím skôr sa podarí vo vzťahu identifikovať žiarlivosť a jej ničivý dosah na vzťah, tým lepšie. Predpokladom zvládnutia žiarlivosti je ochota žiarlivého partnera o tejto téme hovoriť. Pomôcť k tomu, aby s Vami zašiel ku odborníkovi môže fakt, že prídete spoločne a že o tejto téme budete s ním hovoriť s rešpektom a úctou.

Ak sa Vás, alebo Vášho partnera téma žiarlivosti týka, neváhajte a čím skôr s ním začnite na túto tému hovoriť. Ak váhate či a ako začať, neváhajte a príďte sa nezáväzne o tejto téme porozprávať.

parova terapia psycholog

Nečakajte na koniec búrky, naučte sa tancovať v daždi...

parova terapia

Pre šťastie v živote sú dôležité tri základné esencie: niečo robiť, niečo milovať a v niečo veriť.

terapia par

Žiarlivosť je drak, ktorý popraví lásku pod zámienkou, že ju udržiava nažive. Havelock Ellis

zlomene srdce

Ak Vám niekto zlomil srdce, nechajte slzami naplniť rieku, postavte cez ňu most a choďte ďalej..

zivotna kriza

Každá rana zanechá jazvu a každá jazva rozpráva príbeh. Príbeh o tom, že som prežil/a. Craig Scott